Alberta ATRF Setup Process Overview
GOAL: To provide a wholistic overview of all the setup required for ATRF and a complete process overview.
ATRF Setup & Configuration:
SYSTEM > SETTINGS > SITE CONFIGURATION
**Province Code = AB**
PAYROLL > BOARD > PENSION DEDUCTIONS
**View the Current ATRF Record**
**TSC = TPP = ATRF**
Annual Maximum Pension Earnings = 201050
PAYROLL > BOARD > CPP, EIC, WSIB, EHT > Current Year Record
**View the Current Record**
**Maximum Pensionable Earnings = Configured**
ATRF Calculation Breakdown:
1.0 FTE CALCULATION:
Assumption: FTE 1.0 REGPAY = 8,438.83
Current Year YMPE = 71,300
**EMP_GROUP Teacher = Paid Monthly (12)**
71,300 / 12 = 5,941.67
8,438.83 – 5,941.67 = 2,497.16
**Therefore 5,941.67 should be calculated on Employee %2 = 8.24**
5,941.67 * 0.0824 = 489.59
**Therefore 2,497.16 should be calculated on Employee %1 = 11.76**
2,497.16 * 0.1176 = 293.67
489.59 + 293.67 = 783.26
0.75 FTE CALCULATION:
Assumption: 0.75 FTE REGPAY = 8,438.83
IMPORTANT NOTE: As per ATRF Contributions Guidelines, if an Employee works less than 1.0 FTE, then the FTE is to be inflated up to 1.0 (by dividing the REGPAY by FTE) to
Contribution Rates - Alberta Teachers' Retirement Fund (ATRF)
Current Year YMPE = 71,300
**EMP_GROUP Teacher = Paid Monthly (12)**
71,300 / 12 = 5,941.67
REGPAY for 0.75 FTE = 8,438.83
8,438.83 / 0.75 = 11,251.77
REGPAY Extrapolated to 1.0 FTE = 11,251.77
**Partial FTE earnings are extrapolated to 1.0 FTE amount to ensure that Annual earnings do not exceed the defined Annual Maximum Pensionable Earnings of ~200k**
11,251.77 – 5,941.67 = 5,310.10
**Therefore 5,941.67 should be calculated on Employee %2 = 8.24**
5,941.67 * 0.0824 = 489.59
**Therefore 5,310.10 should be calculated on Employee %1 = 11.76**
5,310.10 * 0.1176 = 624.47
489.59 + 624.47 = 1,114.06
1,114.06 * 0.75 = 835.55
Prorated back to 0.75 FTE = 835.55
SCHEDULE GROUPS > TEACHER > PAY RUN > SUBMIT
**Completed**
PROCESS > COMPLETED > PAY REGISTER
**ATRF CLASS 1 Deduction on REGTEAC 8,438.83 is 835.55 when FTE = 0.75**
Below you can see the side by side differences in the two calculations and the outcome of if a certain REGPAY value (8,438.83) represent and individuals ENTIRE earnings capability, or a portion of it.
Below outlines the different highlighted variables in the ATRF Deduction Calculation and where they are retrieved from;
ATRF Deduction Overrides:
IMPORTANT NOTE: As soon as an ATRF Override for the Deduction Amount is put in place, all of the above is nullified, and this configuration will override the above calculations.